call

(099)-322-56-45

Замовити дзвінок
cart
0

Хвороби троянд

 Чорна плямистість
Симптоми
 
Збудник - гриб Marssonina rosae.  У другій половині літа на листках з'являються чорні плями, нижнє листя швидко жовтіє та опадає.  При сильному ураженні, на трояндах залишаються лише молоде листячко.
 
Лікування
 
При сильному ураженні чорною плямистістю листя з куща практично повністю обсипається.  У багатьох троянд досить сил, щоб відростити нове листя.  Але не кожен кущ троянди зможе перенести повторну атаку.  І часто навесні ми говоримо, що троянда не вийшла із зими, що не перезимувала, не замислюючись про причини, запевняючи, що укриття було надійним і поруч зростаючі троянди перезимували добре.  Можливо, саме цей кущ був сильно ослаблений захворюванням і вимерзнув.  Чорна плямистість губить набагато більше троянд взимку, ніж влітку.
Якщо троянда захворіла і профілактикою займатися вже просто пізно, залишається тільки одне - вживати екстрених заходів по лікуванню троянди.  Перш за все потрібно ретельно видалити всі заражені листя і частини рослин.  Провести обприскування мідьвмістними препаратами для стоп-ефекту та  фунгіцидами для лікуівання.  Найкраще чергувати їх застосування.  Зверніть увагу, що є контактні, системно-контактні і системні препарати. 
Контактними і контактно-системними препаратами є медьсодержащие препарати Абіга-Пік, Мідний купорос, оксихом, Хом.  Активна мідь, що міститься в препаратах пригнічує дію суперечка патогенних грибів.  Але, на жаль, застосування не завжди є дієвим.
Контактно-системні і системні препарати Превікур, Профіт Голд, Ридоміл Голд МЦ, Фундазол, Фалькон.  Системні фунгіциди мають властивість проникати через тканини всередину рослин і виліковувати рослина ніби зсередини.  Але завжди треба пам'ятати, якщо використовувати один і той же хімічний фунгіцид, у хвороботворних мікроорганізмів виробиться несприйнятливість до нього.  З цієї причини потрібно чергувати їх застосування і ні в якому разі не зловживати, використовувати всі строго по інструкції.
Несправжня борошниста роса
Збудник хвороби гриб Pseudoperonospora sparsa Jacz.
Хвороба проявляється на молодому листі троянди після тривалого періоду несприятливих погодних умов - тривалих холодних дощів або холодних ночей, коли нічні температури опускаються нижче 10 градусів.  Найчастіше це трапляється на початку червня або в серпні-вересні.
На початку хвороби на молодих листочках проступають червоно-бурі ( "криваві") або фіолетові плями різної конфігурації, розростаючись, вони можуть злитися в одну велику пляму на цілу листову пластину.  При цьому лист може деформуватися і навіть закрутитися в трубочку, а може залишитися без змін форми.  З нижнього боку листа розвивається сіруватий, ледь помітний наліт спороношення.  Влітку при настанні більш сухої та спекотної погоди хвороба сама відступає, але восени при подальшому зниженні температурного фону хвороба поступово переходить на молоді пагони.  Спочатку на них з'являються дрібні малинові точки, які, швидко розростаючись, перетворюються на великі червоно-малинові плями розміром у кілька сантиметрів.  Одночасно з пагонами уражаються квітконіжки, бутони троянди, при цьому майбутні квіти практично не розкриваються, а так, в стадії бутонів, і опадають з куща.  На цій же стадії уражені листя також починають жовтіти і опадати.  Третя стадія хвороби - розтріскування кори молодих пагонів в місцях ураження ЛМР.  У сильно запущених стадіях при відсутності лікування дрібними тріщинами покривається весь пагін троянди.  Гриб зимує в рослинних рештках і молодих пагонах.
 
Заходи боротьби:
Збір всіх рослинних залишків, вирізання усіх уражених пагонів після кожної хвилі цвітіння куща.  Обприскування рослин навесні в період розпускання бруньок препаратами, що містять мідь, наприклад ХОМ, Гарт, Чемпіон, Метеор одночасно з препаратами 30Д, або 30В, які завдяки олійній основі, згубно діє на яйця та личинки шкідників. З початком сокоруху, при розкритті листової пластини обробляють препаратами Магнікур Енерджі, або Альєтт та інші. Превікур Енерджі застосовують також для проливання троянди під корінь. Після першої хвилі квітування обробляють препаратом Ридоміл Голд двічі з перервою у 10 днів. Своєчасна підгодівля кущів фосфорними і калійними добривами зменшують ризик захворювання
 
 Борошниста роса
Це захворювання характеризується появою білястого нальоту на поверхні листя і пагонів.  Він зазвичай з'являється при температурі менше 18ºС та при високій вологості.  Для борошнистої роси в початковій стадії характерно поява дрібних плям, які з часом розростаються і вражають усю квітку, порушуючи  обмін речовин.  В результаті чого у троянди починає деформуватися і відмирають молоді пагони.
Профілактика хвороби троянд здійснюється за допомогою настою кропиви або відвару хвоща польового,або такого препарату, як Фітоспорін.  Заходи боротьби: при перших ознаках захворювання обробити системними фунгіцидами, при цьому змінюючи препарати, щоб не виникло звикання.  Так, наприклад, Фалькон, Топаз або Скор можна чергувати з Квадріс або Фундазолом.  Обробку проводити раз в 10-14 днів до тих пір, поки не зникнуть ознаки хвороби.  Восени всі пошкоджені листя і пагони необхідно утилізувати.
 

Сіра гніль або Ботрітіс

Дуже поширена проблема троянд. Зустрічається на будь-яких сортах, але особливо — на трояндах зі світлим забарвленням пелюсток. Вражається рослина вся повністю — від кореневої шийки до бутонів. Побачити сіру гниль можна вже ранньою весною, коли ми знімаємо укриття з кущів — це побурілі гнилі пагони. Згодом бурі плями розростаються зверху вниз.
Страждають не тільки стебла, а й листки. На них спочатку з’являються невеликі бурі цятки, що з часом захоплюють весь листок повністю. На пелюстках квітів сіра гниль проявляється у вигляді світлих плям, що швидко розростаються, темніють і засихають. Уражені бутони не розпускаються. У деяких сортів троянд на пелюстках квітів сіра гниль проявляється у вигляді червоних крапок.
Збудник хвороби зберігається в ґрунті, рослинних рештках та корі уражених стебел кущів. При підвищеній вологості повітря, частих дощах або надмірному поливі на листі з’являються бурі плями без облямування, які швидко розростаються. На плямах утворюється сірий наліт. Це спороношення гриба. Спори легко переносяться на сусіднє листя, бутони і пелюстки квітів. За якийсь час квітка вкривається плямами, буріє й загниває. Шкодочинність хвороби проявляється не лише в період цвітіння, а й при транспортуванні та зберіганні зрізаних квітів. Хвороба часто розвивається під укриттям в зимовий період. За сприятливих погодних умов і недостатньої вентиляції до весни стебла кущів можуть повністю згнити.
Підвищити стійкість троянд до сірої гнилі можна з допомогою підгодовувань мікроелементами. Рослини з ботритисом обробляють препаратами "Switch", «Фундазол», «Тельдор». Якщо кущ сильно вражений хворобою, то підливають під корінь розчин «Фундазолу» чи «Максими».
ЗАХОДИ БОРОТЬБИ
Як тільки помітили ознаки сірої гнилі на троянді, створіть для неї максимально сухі умови. Підживіть фосфорно-калійними добривами (у співвідношенні 2:1). Поливайте троянди тільки під корінь, а під час затяжних дощів вносьте добриво, що містить марганець. Пошкоджені квіти і бутони — одразу видаляйте і знищуйте.
 
СЕПТОРІОЗ
Під назвою «септоріоз» може фігурувати будь-яка хвороба, що поширюється тим або іншим грибком з роду Септор (Septoria). Відповідно до сучасних поглядів, він належить до сімейства Мікосферелові (Mycosphaerellaceae), віднесеного до Капнодіальних (Capnodiales). Троянда уражається Septoria rosae Desm.
ОПИС - Грибки-патогени зберігаються за допомогою міцелію, або в пікнідах, які накопичуються на бур’янах і залишках корисних рослин, ховаються в ґрунті на невеликих глибинах. Навесні спори пробуджуються, дозрівають і вивільняються у повітря, таким чином Септора уражує мало не всі культури. Розповсюдженню сприяють рясні роси, дощі й прогрів повітря до 20-25 0 C, а поширенню комахи та навіть незначний вітер. Протягом вегетаційного періоду рослини-господаря утворюється не одне покоління пікнід.
Пік зараження припадає на середину червня - початок липня.  Грибок проникає всередину тканин листя і переміщається в усі частини рослини разом з сокоруху.  Близько посаджені сусідні рослини теж заражаються, якщо їх листя або гілки стикаються.
СИМПТОМИ - Першими симптомами септоріоз листя дрібні круглі плями темно-бурого кольору.  Площа плям швидко збільшується, їх центр поступово стає сірим, але по краях зберігається чітка бура окантовка. Уражене листя з часом обпадає.  Уражені пагони стоншуються, деформуються і перегинаються.  На останній стадії починається некроз пагонів, що веде до їх загибелі.  Хворий кущ росте повільніше.
Лікування
Лікування Септорізной плямистості на трояндах виявиться ефективним тільки на початковій стадії захворювання. Якщо велика частина рослини заражена і хвороба досягла свого піку, вилікувати троянду не вдасться. Щоб убезпечити сусідні рослини, рекомендується видалити уражену культуру разом з коренем і спалити залишки.  Коли захворювання не запущено, його можна вилікувати. Септоріозная плямистість троянди лікується за допомогою хімічних препаратів - фунгіцидів. В першу чергу необхідно обрізати всі уражені листя і пагони, спалити їх. Після потрібно обробити чагарник системним фунгіцидом.  У число найбільш ефективних засобів входять наступні: Препарати на основі міді ХОМ, Медян Екстра, Гарт, Чемпіон та інші - використовують восени та навесні. У вегетаційний період використовують системні фунгіциди, такі як Скор, Топаз, Магнікур Енерджі, Ридоміл Голд. Обробка проводиться тричі з інтервалом в один тиждень.  Грибок може виробляти резистентність до складу фунгіциду при тривалому використанні, тому рекомендується періодично міняти препарат. Обов"язковим є прибирання уражених рослинних рештків восени та навесні з квітника.