ОБРІЗКА ТРОЯНД
Троянди квітуть протягом сезону кілька раз, тому їх обрізають весною, влітку та восени. Багаторічний кущ складається із скелетних пагонів 2-4 річного віку, на яких протягом вегетації утворюється кілька приростів. Це призводить до загущування кущів. Тому старі, малоцінні пагони необхідно видаляти, причому кілька раз за сезон. Цим ми оновлюємо рослину, формуємо крону, викликаємо ріст молодих пагонів, збагачуємо наступне цвітіння, запобігаємо розхід пластичних речовин на живлення старих і слабких пагонів.
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ОБРІЗКИ ТРОЯНД: Обрізку троянд зазвичай проводять секатором, який попередньо дезинфікують, наприклад спиртом, або розчином йоду. Пагони зрізають під кутом 45° на 5 мм вище розвиненої бруньки, яка розташована на зовнішній стороні пагона. Тоді новий відросток буде рости назовні і не стане загущувати кущ. Зріз повинен бути гладким, після обрізання його треба замазати садовим варом.
ВЕСНЯНА ОБРІЗКА ТРОЯНД - після звільнення троянди від зимового укриття проводять санітарну та формуючу обрізку.
Санітарна обрізка полягає у видалені пагонів, які мають темний колір(підмерзлі), виглядають сухими, залишають тільки здорову деревину. Занадто слабкі на вигляд гілочки теж підлягають обрізанню.
Якщо троянди постраждали через морози, за таких умов потрібно проводити обрізку до здорової (світлої) тканини. Серединка пагона не має бути ані кремовою, ані коричневою, тільки білою!
ФОРМУЮЧА ОБРІЗКА проводиться за групами: чайногібриді троянди
- Мета обрізування чайно-гібридних троянд - стимулювати утворення сильних прикореневих пагонів, формування округлого куща, з відкритим центром і рівномірно розташованими гілками. Чайно-гібридні троянди квітнуть на приростах поточного року та потребують щорічної помірної або відносно сильної обрізки навесні. Це забезпечує розгалуження рослини і постійне утворення міцних молодих пагонів. Весняною обрізку потрібно провести в березні (пізня обрізка гальмує приріст). Після санітарної обрізки (видаляємо все сухе, підмерзле, тонке) вкорочуємо найбільш міцні товсті пагони до 4-6 бруньок (20 см від рівня землі), а менш міцні до 2-4 бруньок (15см). Важливо, щоб остання брунька, над якою ви зробили зріз, повинна дивитися на ззовні.
Високорослі сорти(150-180см) сильно не обрізають, так як дуже часто це приводить до утворення міцних пагонів, що не квітнуть.
Цей спосіб обрізки дає найкращі результати. По мірі старіння видаляйте по 2-3 пагони в рік.
ОБРІЗУВАННЯ ТРОЯНД, ЯКІ ВІДНОСЯТЬСЯ ДО ГРУП флорібунда, паркова троянда, спрей-троянда, грунтопокривна троянда:
ОБРІЗКА СПРЕЇВ, МІНІАТЮРНИХ, БОРДЮРНИХ ТА ТРОЯНД-ПАТІО
Обрізка їх схожа з обрізкою чайно-гібридних троянд. Також як і у всіх видів троянд вона починається з санітарної обрізки(видаляємо все сухе хворе і сумнівне). Потім однорічні гілки вкорочуємо до 6-7 бруньок, а минулорічні і більш старі, до 3-4.
ОБРІЗКА ТРОЯНД ГРУПИ ФЛОРИБУНДА
Потрібно обрізати всі відмерлі пагони і хворі частини рослини, всі слабкі стебла, що перехрещуються або ростуть в середині куща. В цей же час всі прикореневі однолітні пагони вкорочуємо на третину, а бокові стебла на дві-чотири бруньки, до 15 см від основи куща. Усі старі стебла обрізають дуже сильно. Якщо середина куща загущена, тоді видаліть повністю окремі старі стебла.
ОБРІЗКА ПАРКОВИХ ТРОЯНД (ШРАБИ)
Даний вид троянд нарощує потружні кущі висотою до 2х метрів.
Після санітарної обрізки проводять формуючу та омолоджуючу обрізку навесні., для цих видів троянд вона дуже важлива, адже вони дуже схильні до загущення, що погано впливає на якість та рясність цвітіння. Деякі спеціалісти вважають, що цьому виду троянд потрібна мінімальна обрізка на 3-4 бруньки, але формування куща це творчий процес . Видаляють слабкі бокові пагони, залишаючи гарний міцний скелет куща паркової троянди, який має формуватися з нестарих добре розвинених пагонів, гілки, які старші 5-6 років бажано повністю видаляти біля самої основи куща.
ОБРІЗКА ГРУНТОПОКРИВНИХ ТРОЯНД
Грунтопокривні троянди майже не обрізають. Але весною санітарну обрізку проводити необхідно - так як і у всіх видаляють все нездорове, тонке, зламане і підмерзше, а також минулорічні суцвіття. Для омолодження кущів грунтопокривних троянд рекомендується проводити радикальну обрізку раз на 5 років. Можна також проводити коригувальну обрізку, надаючи рослині потрібної вам форми і розміру.
ОБРІЗКА ВИТКИХ (ПЛЕТИСТИХ) ТРОЯНД
Умовно всі плетисті троянди поділяють на рамблери - ці троянди квітнуть один раз, але на протязі 30-40днів, пагони їх нетовсті, гнучкі, добре плетуться, квіти зазвичай маленькі, але з'являються на одному пагоні по всій довжині великими суцвіттями, квітнуть рамблєри на минулорічних пагонах.
Клаймбери - це сучасні плетисті троянди, відрізняються вони від рамблєрів тим, що в них квітнуть абсолютно всі пагони, в тому числі і молоді, а також будовою куща, пагони цих троянд товсті, високі, квіти від 7 см і більше, квітнуть клаймбери повторно.
Є одне універсальне правило, яке допомагає не заплутатися в видах плетистих троянд і правильно регулювати кількість пагонів: видаляти під час весняної обрізки стільки старих пагонів, скільки нових випустила троянда. Весняна обрізка плетистих троянд є основною. Після санітарних обрізки важливо провести заходи для стимулювання росту і омолодження, регулюванню самого куща. Починати треба завжди з чищення куща: видаляємо всі пошкоджені, хворі, сухі, дуже слабкі пагони - всі непродуктивні гілочки - від основи до здорових тканин. Саме укорочування пагонів називають умовним, тому що ця процедура активізує ріст заміщаючих молодих гілок. Для успішного цвітіння на рамблерах потрібно зберегти якомога більшу кількість минулорічних гілок, для цього проводять злекга вкорочують верхівки пагонів до першої сильної бруньки.
Клаймбери обрізають орієнтуючись на опору, розміри самої троянди, бажану форму. Ці троянди можна укорочувати навіть на 2/3 , якщо треба контролювати її ріст. Зазвичай на кущу залишають від 3 до 7 сильних основних пагонів - це мають бути самі міцні, довгі молоді гілки, при цьому видаляючи старі( старше 4-ох років) пагони. Самі старі гілки завжди зрізають біля основи куща, біля самої поверхні грунту ( їх розпізнають по потовщенню і відсутності на них цвітіння).
У весняної обрізки присутній ще один кінцевий і дуже важливий момент - розправлення і направлення. Пагони плетистих троянд завжди направляють не вертикально, а горизонтально або максимально близько до горизонтального положення.
ОБРІЗКА АНГЛІЙСЬКИХ ТРОЯНД
Формування і обрізка дорослих кущів англійських троянд залежить від характеру їх росту. Перед обрізкою потрібно з"ясувати характеристики конкретного сорту (так як деякі англійки можна використовувати як плетисті, інші дуже схожі на паркові і шраби, також є серед них сорти невисокі, кущі їх округлі розлогі, як у флорібунди).
Весняна обрізка англійських троянд в залежності від форми куща:
- широкі розлогі кущі обрізаємо на 1/3 пагонів;
- кущі з дугоподібними звисаючими пагонами легка обрізка на 1/5;
- кущі з прямостоячими пагонами на 1/3;
- кущі з дуже довгими прямостоячими пагонами на 1/2;
- якщо троянда вирощується в міксбордері, її можна обрізати як чайно-гібридну, залишаючи навесні пагони висотою 15 см від рівня землі;
- якщо характеристика сорту дозволяє виростити троянду в плетистій формі необхідно зберігати нові довгі пагони, що відростають за сезон, цілими, підрізаючи навесні лише верхівки гілок і видаляючи бокові невеликі пагони. Починати формувати таку троянду потрібно вже з моменту посадки, кожний новий пагін буде намагатися перегнати по висоті попередній. Так поступово за 3-4 роки можна сформувати плетисту троянду.
Важливо! На всіх видах англійок раз на декілька років вирізапють старі задерев'янілі пагони, вони як правило не квітнуть, а забирають з куща поживні речовини.