ВИСАДЖУЄМО ТРОЯНДИ
Троянди ростуть на всій території України, але при висаджуванн потрібно звернути увагу на характеристики сорту, які рекомендовані для певної зони вирощування цієї культури. Троянди люблять сонце, але як показує практика, багато сортів добре ростуть у місцях, де сонце буває лише пів дня (краще, щоб це була перша половина дня). Але тіньовиносливість і тіньовитривалість - різні речі і всі троянди, без виключення, не можуть рости в повній тіні.
Зони морозостійкості або кліматичні зони (USDA-зони)
Морозостійкість – це фактор, який потрібен садівникам, щоб описувати здатність рослини переносити зимові холоди. Визначальною тут вважається, саме максимально низька температура, яку може без пошкоджень переживати надземна здерев’яніла частина рослини та коренева система.
USDA - найповніша і точна система, яку створило Міністерство сільського господарства США. За роки досліджень і спостережень більшість видів дерев і чагарників були оцінені і зараховані до певної зони. Кожна зона має 2 підкатегорії, щоб найбільш повно врахувати температурні чинники різних географічних регіонів.
Зони морозостійкості в Україні (USDA 5 та USDA 6)
Карта зон морозостійкості України, в основному територія нашої країни знаходиться в 5 (до -26-29°C) і 6 (-18-23°C) кліматичних зонах, і невелика частина – в 7 зоні (Одеська, Херсонська, Миколаївська області).
Для саджанців троянд, які мають п'яту зону зимостійкості, укриття на зиму – не потрібно по всій Україні, хіба що для молодих саджанців. А ось для троянд шостої зони – потрібно дивитися до якої USDA відноситься ваш регіон. При посадці таких троянд в 5 зоні, їх потрібно вкривати, висаджувати в затишних, захищених від вітрів місцях, на півдні від будівель. Описи та відгуки допомагають зрозуміти до яких погодних факторів чутливий або стійкий кожен конкретний сорт.
На зимостійкість рослин впливають багато факторів. У місті – тепліше, ніж у передмісті. На відкритих місцях мороз у поєднанні з вітрами знижує температуру, що «відчувається» рослинами, за відгуками фахівців, мінімум на 10°C. Тобто якщо ви плануєте висадити саджанець на ділянці, відкритій для зимових вітрів або у низинах, куди опускається холодне повітря, то в 6 зоні – вибирайте сорти для 5-ї, в п'ятій – для четвертої і т.д. І навпаки, навіть в 5 зоні, у затишному місці з південно-західної експозиції, рослини 6 зони будуть рости без зимового укриття. Молоді рослини менш стійкі, ніж дорослі і в перші зими, рекомендуємо мульчувати пристовбурні кола, а зверху вкривати агроволокном. Хороший догляд може значно підсилити морозостійкість рослини, особливо важлива осіння підготовка.
Коли саджати троянди
Найкращий час для посадки троянд – осінь, з початку вересня до кінця жовтня, але троянди висаджують і навесні і, навіть влітку (якщо саджанець в контейнері).
Якщо ви плануєте посадити троянди восени, підготовку потрібно починати місяці за два до посадки. На ділянці, де ґрунтові води залягають близько до поверхні, потрібно організувати для розарію підняту клумбу, інакше коріння рослин буде замовкати і гнити. Грунт потрібно підготувати - перекопайте ділянку з гумусом і добривами, додаючи на кожен квадратний метр площі по відру перегною або садового компосту, торфу, по дві склянки кісткового борошна і деревного попелу і по 30-50 г суперфосфату. Якщо ґрунт дуже глинистий, додайте на кожен метр відро-друге піску. Посаджені восени троянди на зиму повністю засипають землею (окучують), або в залежності від зони зимостійкості, вкривають агроволокном (в цьому випадку можливо не окучувати саджанці).
Посадка троянди навесні
Якщо у вашому регіоні занадто морозні зими, саджайте троянди навесні, з середини квітня до середини травня, коли ґрунт прогріється до 10 ºC. Підготовку ділянки бажано провести хоча б за місяць до посадки. У саджанців вкорочують занадто довгі і обрізають хворі й висохлі корені, пагони вкорочують до висоти 10-15 см, щоб на них залишалося по 2-4 бруньки. Якщо саджанці довго очікували посадки і їхнє коріння підсохло, потримайте їх добу у воді для набубнявіння. Частину підготовленого, як було описано вище, ґрунту насипають в яму гіркою, саджанець встановлюють на цей горбок і, притримуючи його за стебла, поступово засипають корені залишком ґрунту, ущільнюючи ґрунт, щоб у ньому не залишалося порожнеч. Не забудьте заглибити місце щеплення на 3-5 см. Після посадки троянду рясно поливають, потім високо підгортають. Як тільки з'являться перші паростки, відгребіть землю, якою ви підгортали саджанець, і замульчуйте ґрунт навколо куща шаром торфу або перегною заввишки 5-8 см.
Розмір посадкових ям для висаджування троянд залежить від складу грунту: на глинистих грунтах розмір посадкової ями може бути 30*30, або 40*40. Якщо ж грунт піщаний, потрібно викопувати яму глибоку, до 70 см, щоб на її дно додати поживні речовини - в рівній пропорції перепрівший перегній+ глина+грунтосуміш для троянд (яку можна купити). Далі окремо змішується грунтосуміш із глиною (пропорція на 10 кг грунтосуміші 2-3кг глини), насипається наступний шар. Встановлюємо саджанець, розправляємо коріння в ямі та засипаємо грунтовою сумішшю, яку приготували трішки нижче місця щеплення. Далі, місце щеплення та все, що вище засипаємо грунтосумішшю для троянд, добре проливаємо, ущільнюємо землю та мульчуємо (якщо саджаємо восени).
При висаджуванні троянд на глинистих грунтах можливо не додавати перегній та добрива.
ПІДГОТОВКА САДЖАНЦЯ ДО ПОСАДКИ (ВІДКРИТА КОРЕНЕВА СИСТЕМА)
Потрібно коротити пагони до висоти 15-20 см, залишаючи тільки міцні і здорові з них. Обрізуйте пагони секатором або гострим садовим ножем під кутом 45 градусів у напрямку зовнішньої бруньки. Щоб троянда добре прижилася, помістіть її на 6 годин у воду із стимулятором росту. Проведіть дезінфекцію: для цього замочіть коріння в розчині мідного купоросу на 20 хвилин.
Посадка троянд із закритою кореневою системою
Даний спосіб менш трудомісткий. Троянди вже знаходяться в спеціальних біорозкладних контейнерах, коріння не потрібно обрізати, торфяний ком не розламувати. У приготовлену лунку опустіть саджанець таким чином, щоб він був заглиблений на 5-7 см від поверхні. Навколо стовбура ущільніть грунт. Після проливанняо замульчуйте, щоб забезпечити хороший доступ кисню.
Про відстань між саджанцями троянд різних груп: між спреями - 30см, грунтопокривними -70-100см, виткими - 100-150см, а між всіма останніми різновидами - 50см.
Окремо потрібно сказати про висаджування вегетуючих саджанців. Про це у відео